а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

омили

омилат
Вид збор: Глагол, свршен
Стане мил, сакан, допадлив.
Примери:
Тој може да ја бендиса и да му омили.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи