а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

омилен

омилени
Вид збор: Придавка
Ранг: 2495
Што е сакан, допадлив, популарен.
Англиски: popular
Примери:
Омилена песна.
Тој беше омилен меѓу своите другари.
Омилено јадење.
Изведенки
омиленост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи