а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

омие

омијат
Вид збор: Глагол, свршен
измие
Англиски: wash
Изведенки
1. омива несв.
омиваат
2. омивање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи