а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

омеѓи

омеѓат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 34392
1. Обележи меѓа, постави граница.
Англиски: fence Албански: gardhoj
Примери:
Си ги поместуваат бурињата за да ја омеѓат летната бавча на новата сезона.
2. Постави во определени рамки, ограничи со дадени барања.
Англиски: frame Албански: modeloj, hartoj
Изведенки
1. омеѓува несв.
омеѓуваат
Пример: Не дозволувам никој да го омеѓува моето пријателство.
2. омеѓување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи