а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

омеѓен

омеѓениот
Вид збор: Придавка
1. Што има обележани меѓи, поставени граници.
Примери:
Омеѓени ниви.
2. Што е стеснет, ограничен во определени рамки, без слобода.
Примери:
Нашиот народ се најде во омеѓена фаза, сопиран во својот социјално-економски развој.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи