а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

омечи

омечат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За мечка - донесе на свет млади, роди мечиња.
Албански: pjell arusha
Примери:
Мечката омечила две мечиња.
2. (се омечи) За мече - се роди.
Албански: pjell arushe
Изведенки
омечува несв.
(се) омечуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи