а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

омете

ометат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 36652
измете, смете
Англиски: sweep
Изведенки
1. ометува несв.
ометуваат
2. ометување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи