а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

омекнувач

мн. омекнувачи
Вид збор: Именка, машки род
Средство, детергент што на текстилните производи (облека, постелнина и сл.) им дава поголема мекост.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи