а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

омези

(се) омезат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 46997
Земе нешто за мезе.
Англиски: have side dish Турски: meze
Примери:
Сиренце нема да омезиме.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи