а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

омај

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 32597
1. занес
Англиски: enthusiasm Албански: entuziazëm, dalldi
Употреба: Поетски збор
Примери:
Но зад сето ова дејствуваше како магија еден семоќен омај.
2. лесно ветре
Англиски: breeze Албански: erë e lehtë
Употреба: Поетски збор
Примери:
Се лелеел омај и цут се ронил.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи