а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

омајниче

мн. омајничиња
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 28960
Планинско или полско цвеќе со јадри црвени или златестожолти цветови.
Латински: Geum Англиски: avens Албански: avens, lloj bime
Употреба: Ботаника
FlexiMac
 менување на македонски глаголи