а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

омачи

омачат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За мачка - донесе на свет млади, роди мачиња.
Албански: pjell maca
Примери:
Мачката омачи шарени мачиња.
2. (се омачи) За маче - се роди, дојде на свет.
Албански: pjell maca
Примери:
Мачињата се омачија сношти.
Изведенки
1. омачува несв.
(се) омачуваат
2. омачување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи