а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

омацури

омацурат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Доведе некого во состојба на тага, на незадоволство.
Англиски: sadden Албански: brengos, vreros
Примери:
Неговото присуство го омацури.
2. (се омацури) се натажи, се намурти
Англиски: sadden Албански: pikëlloj, vreros
Примери:
Откако ги слушна тие зборови, тој се омацури.
Изрази
Го омацури носот - наведна глава поради незадоволство, од тага, срам од неуспех.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи