а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

омацурено

Вид збор: Прилог
Тажно, намуртено, нерасположено.
Примери:
Ти не се плашиш?-
го праша омацурено.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи