а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

омаца

омацаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Извалка, измачка со нешто.
Англиски: stain Албански: njollos
Примери:
Ги омаца ракавите во чинијата.
2. (се омаца) Се извалка, се измачка со нешто.
Англиски: stain Албански: njollosem
Изведенки
омацува несв.
(се) омацуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи