а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оматуви

оматуват
Вид збор: Глагол, свршен
Стане заборавен, замесен, изгубен; сп. матуви се.
Употреба: Разговорно
Примери:
Сосем си оматувел, та не знаеш што ти тресе јазикот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи