а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

омасови

омасоват
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи да биде нешто масовно, зголеми нешто со привлекување на поголем број лица.
Албански: masovizoj
Примери:
За таа цел тие треба да ја омасоват својата група.
2. (се омасови) Стане масовен, опфати поголем број лица.
Албански: masovizoj
Примери:
Нашето движење се омасови.
Изведенки
1. омасовува несв.
(се) омасовуваат
2. омасовување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи