а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

омаскари

омаскарат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Осрамоти некого.
Англиски: shame Турски: maskara Албански: turpëroj
Употреба: Разговорно
Примери:
Го омаскари пред целиот свет.
2. (се омаскари) Се осрамоти пред некого.
Англиски: shame Албански: turpërohem
Изведенки
омаскарува несв.
(се) омаскаруваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи