а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

омарнина

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Спарно време пред дожд, голема горештина и влага.
Англиски: sultriness
Примери:
Сивото парче небо станува задушно како во омарнина пред дожд што се готви да плисне, но не може.
Животните беа се затаиле под сенка, замрени од тешката омарнина.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи