а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

омарлушен

омарлушениот
Вид збор: Придавка
омрлушен
Англиски: dazed
Примери:
Тој ќе биде омарлушен за првпат во животот, а испи само едно лонче ракија.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи