а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оман

мн. омани
Вид збор: Именка, машки род
Тревно растение со широки заострени листови и жолти цветови, слично на маргаритка.
Албански: lule bari
Употреба: Ботаника
Примери:
Ги мијам со водата од оман, од петопрст, од копиден.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи