а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

омаломошти

омаломоштат
Вид збор: Глагол, свршен
Изгуби сила, ослабне, изнемошти.
Англиски: exhaust
Примери:
Во тој миг допре до него и го омаломошти мекиот глас на момчето.
Изведенки
1. омаломоштува несв.
омаломоштуваат
2. омаломоштување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи