а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

омаломоштен

омаломоштениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 44908
Што е без сила, што е изнемоштен, исцрпен.
Примери:
Тој се отпушти на бетонскиот столб, омаломоштен и свенат.
Изведенки
1. омаломоштено прил.
Исцрпено, изнемоштено.
Пример: Тој се опре омаломоштено на ѕидот.
2. омаломоштеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи