а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

омалодуши

омалодушат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи некого малодушен, обесхрабри некого.
Англиски: dishearten Албански: shpirtëligësoj, dekurajoj
Примери:
Неговиот говор го омалодуши.
2. Измачи некого до изнемоштеност.
Англиски: dishearten Албански: alivanosje
Примери:
Го тепаа сѐ додека не го омалодушија.
3. (се омалодуши) Стане малодушен, се обесхрабри.
Албански: deinkurajoj, dëshproj
Изведенки
омалодушува несв.
(се) омалодушуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи