а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

омалодушен

омалодушениот
Вид збор: Придавка
1. Што е паднат со духот, обесхрабрен.
Примери:
Се чувствуваше повеќе омалодушен одошто уморен.
2. Што е изнемоштен, што е без сила.
Примери:
Така омалодушен застана под една сенки да се одмори.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи