а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

омаловажи

омаловажат; омаловажил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 13582
Смета нешто за помалку важно отколку што е; потцени нечија или некаква вредност.
Англиски: undervalue
Примери:
Тој се обидуваше да го омаловажи нашето дело.
Изведенки
1. омаловажува несв.
омаловажуваат
2. омаловажување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи