а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

омали

омалат
Вид збор: Глагол, свршен
1. премали
Англиски: tire Албански: lodhem
2. Стане мало, се смали.
Англиски: diminish Албански: zvogëloj
Примери:
Облеката веќе му омали.
Изведенки
1. омалува несв.
омалуваат
2. омалување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи