а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

омаж

мн. омажи
Вид збор: Именка, машки род
Изложба, сценско или уметничко дело со кое се изразува почит кон некоја личност.
Англиски: homage Француски: hommage Албански: homazh, nderim
Употреба: Уметност
FlexiMac
 менување на македонски глаголи