а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

омажена

омажени
Вид збор: Придавка
За жена - што е во брак.
Англиски: married
Примери:
Минаа години и таа е сигурно веќе омажена.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи