а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

омае

омаат; омај, омајте; омајав, омајаа; омајал; омајан; (ќе) омаев, (ќе) омаеја; (ќе) омаел; омаен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 28913
1. Занесе, замае, замелуши, зашемети со нешто.
Англиски: daze Албански: magjeps
Примери:
Близината на морето го омаја.
2. (се омае) Се занесе, се замае, се зашемети.
Англиски: daze Албански: magjeps, çudit
Примери:
Тој беше се омајал и здрвил пред неа.
Изведенки
1. омајува несв.
(се) омајуваат
2. омајување ср.
глаг. им.