а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

омаен

омаениот
Вид збор: Придавка
1. Што е замаен.
Англиски: dazed
Примери:
Надвор еднаш паѓаше дожд, бев омаен и нервозен.
2. Што е занесен, восхитен, маѓепсан од нешто.
Англиски: stunned
Примери:
Омаен од таа глетка јас продолжив низ паркчето.
3. Што омајува, што занесува.
Англиски: stunning
Примери:
Омајна убавина.
Омаен мирис на липите.
Изведенки
омаеност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи