а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

омадри

омадрат
Вид збор: Глагол, свршен
1. вразуми, опамети
Албански: bie në mend
Употреба: Разговорно
Примери:
Не можеше да ја омадри.
2. (се омадри) се вразуми, се опамети
Албански: bie në mend
Изведенки
омадрува несв.
(се) омадруваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи