а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

олцне

олцнат; олцна
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 44152
(еднокр.) олца
Англиски: hiccup
Изведенки
олцнува несв.
олцнуваат
Пример: Таа продолжи да зборува поспокојно, само одвреме-навреме олцнуваше.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи