а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

олца

олцаат
Вид збор: Глагол, несвршен
Несвесно, отсечно, испрекинато вдишува воздух и при тоа испушта карактеристичен звук, обично при плачење.
Англиски: hiccup
Примери:
Тие олцкаа од смеење.
Изведенки
1. олцање ср.
глаг. им.
2. олцка несв.
олцкаат
3. олцкање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи