а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

олути

олутат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Направи нешто да биде луто.
Англиски: spice Албански: bëj djegës
Примери:
Ја олути манџата.
2. Со кратка форма наличната заменка – почувствува лут вкус.
Англиски: spice Албански: djegës
Примери:
Една лута пиперка добро го олути.
3. (се олути) Касне нешто луто.
Албански: djegës
Изведенки
олутува несв.
(се) олутуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи