а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

олупи

олупат; олупил; олупен
Вид збор: Глагол, свршен
1. Симне кора, лушпа од нешто.
Англиски: peel Албански: qëroj
Примери:
Ја олупи кората од дрвото.
Ќе ги олупеа јајцата и ќе ги поделеа.
2. (се олупи) Се симне кора, лушпа.
Англиски: peel Албански: qëroj
Примери:
Кожинкава бела ми беше, сега црна ми е, трипати ми се олупи.
Изведенки
олупува несв.
(се) олупуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи