а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

олук

мн. олуци
Вид збор: Именка, машки род
Жлеб или лимена цевка низ која истекува водата, дождовницата.
Англиски: gutter Турски: oluk
Примери:
Отспротива по олукот уште тропа дождовницата.
Изведенки
олуче ср.
мн. олучиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи