а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

олоши

(се) олошат
Вид збор: Глагол, свршен
Расипе односи со некого, се скара, се замени со некого.
Англиски: worsen
Примери:
Ако не се олошиш со власта, ќе се олошиш со муштериите.
Тој не се плаши дали со некого ќе се олоши.
Изведенки
олошува несв.
(се) олошуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи