а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

олово

(едн.) оловото
Вид збор: Именка, среден род
1. Хемиски елемент, мек и ковен сребреникав метал.
Латински: Plumbum (Pb) Англиски: lead Албански: plumb
Употреба: Хемија
2. Оловно зрно, куршум.
Англиски: lead shot Албански: plumb
Примери:
Немаат водач, немаат барут и олово.
3. Парче од тој метал.
Англиски: lead Албански: plumb
Примери:
На конецот од јадицата се става олово.
4. тежина, тегоба
Англиски: weight Албански: plumb, rëndësi
Употреба: Преносно значење
Примери:
Потоа се созеде, лицето го пролеа со олово.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи