а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

оловно

Вид збор: Префикс
Како прв дел од придавски сложенки означува - со нијанса, со боја на олово.
Англиски: lead
Примери:
Оловносиви, оловносини.
Оловнозелено, оловнотемен.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи