а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

олку

Вид збор: Прилог
1. Во оваа мера, во оваа количина.
Англиски: that much
Примери:
Не знаев дека е олку лесна работата.
Јас олку пари не сум видел.
2. (за време) толку
Примери:
Но друго нешто го води олку рано овде.
Ова уште не му се случувало олку долго да чека.
3. Како што е нешто.
Англиски: like that
Примери:
На ниедна акција не била храната олку добра.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи