а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

олкацок

олкацкиот
Вид збор: Заменка
прид. Олку мал.
Примери:
Ми донесе едно камче олкацко.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи