а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

олкав

олкави
Вид збор: Придавка
(зам. прид.) Што е олку голем, со оваа големина, во олкав број, количеcтво, степен и сл.
Примери:
Да ги видиш олкави во вратовите, прави, здрави-како волци.
Олкаво мажиште станал.
Од каде олкава дрскост кај едно толку младо девојче.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи