а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

олицетвори

олицетворат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Претстави, изрази нешто (апстрактен поим, идеја, особина) во лик на живо суштество.
Англиски: personify Албански: përfytyroj, personifikoj
2. Со својата личност претстави извесна особина (храброст, добрина).
Англиски: personify Албански: personifikoj, përfytyroj
Примери:
Дон Кихот го олицетвори во себе сиот блесок на скитачкото витештво.
Изведенки
1. олицетворува несв.
олицетворуваат
2. олицетворување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи