а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

олисти

олистат
Вид збор: Глагол, свршен
За дрво - добие нови лисје.
Албански: gjethoj
Употреба: Ботаника
Примери:
Дојде пролет и дрвото повторно олисти.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи