а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

олимпијада

мн. олимпијади
Вид збор: Именка, женски род
1. Во Стара Грција - натпревари што се одржувале на секои четири години во чест на богот Зевс во светилиштето Олимпија.
Англиски: Olympics Албански: Olimpiada
Употреба: Историја
2. Меѓународни спортски натпревари што се одржуваат на секои четири години во различни земји.
Англиски: Olympics Албански: Olimpiada
Употреба: Спорт
3. натпревар
Англиски: competition Албански: lojra olimpike
Примери:
Планирано е организирано учество на училишни и вонучилишни литературни конкурси, олимпијади, натпревари и сл.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи