а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

олимписки

олимпискиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 15719
Што се однесува на олимпијада.
Англиски: olympic
Употреба: Спорт
Примери:
олимписки медал
олимписки оган
Изрази
Олимписки игри - олимпијада.
Олимписко село - место каде што се сместени учесниците за време на олимпијада.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи