а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

олимпизам

олимпизмот
Вид збор: Именка, машки род
Дух на олимписките игри, пријателство меѓу народите врз основа на негувањето на спортот.
Примери:
Поддршка на олимпизмот во светот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи