а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

олиже

олижат; олижи, олижете; олижав, олижаа; олижал; олижан; (ќе) олижев, (ќе) олижеа; (ќе) олижел; олижен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 50734
1. Исчисти со јазик, излиже.
Англиски: lick Албански: lëpij
Примери:
Детенцето ја олижа устата намачкана со чоколадо.
2. Помине со јазик по некоја површина.
Англиски: lick Албански: lëpij
Примери:
Го олижа пликот и го залепи.
Изведенки
1. олижува несв.
олижуваат
2. олижување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи