а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

олигопол

мн. олигополи
Вид збор: Именка, машки род
Монопол од неколку големи компании.
Англиски: oligopoly
Употреба: Економија
Примери:
Регулацијата на олигополите е вонредно комплексна и тешка задача.
Изведенки
олигополистички прид.
олигополистчкиот
Пример: олигополистички пазарни структури
FlexiMac
 менување на македонски глаголи